Restrukturyzacja

#2 Wierzyciel w restrukturyzacji: Wniosek o uchylenie skutków obwieszczenia

Uchylenie skutków obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego.

Wprowadzenie

Prawo restrukturyzacyjne przewiduje procedury mające na celu pomoc oraz dłużnikom w trudnych sytuacjach finansowych, umożliwiając im osiągnięcie porozumienia z wierzycielami. Cele postępowania są w naszym przeświadczeniu dalece wykraczające poza wyłącznie zawarcie układu, albowiem istotne jest również wdrożenie środków naprawczych zarządzaniu przedsiębiorstwem, jego organizacji, ograniczenie kosztów operacyjnych, dywersyfikacja działalności czy sprzedaż majątku nieprodukcyjnego. Każde z tych działań powinno zostać wyartykułowane, opisane oraz zaplanowane do wdrożenia już we wstępnym planie restrukturyzacyjnym, gdzie powinny zostać nadto określone koszty ich wdrożenia (art. 9 pr. restr.)  

Dlaczego nadajemy takie znaczenie pewnym deklaracjom (bo tak należy poczytywać plan restrukturyzacyjny), które są nieegzekwowalne (albowiem brak jest narzędzi w postępowaniu o zatwierdzenie układu do zmuszenia Dłużnika do realizacji planu) jeśli ustawodawca jasno zakreślił cel restrukturyzacji jako zawarcie układu z wierzycielami?

Otóż obowiązkiem Dłużnika jest wykazanie źródeł finansowania układu, zaś nadzorca układu powinien dać wyraz ocenie ich realności w opinii o możliwości wykonania układu (w razie jego przyjęcia).

Istnieje jednakże kategoria spraw, w których wszystkie okoliczności prowadzą do wniosku, że postępowanie ma charakter prowizoryczny, a układ, nawet jeśli zostanie przyjęty, nie będzie realizowany przez Dłużnika. Takie przeświadczenie może wzmocnić informacja uzyskana od nadzorcy układu w trybie art. 216 ust. 1 pr. restr.). W takich przypadkach i uznaniu, że Dłużnik nie zasługuje na ochronę (np. przeciwegzekucyjną) albowiem prowadzenie postępowania prowadzi do pokrzywdzenia wierzycieli, konieczne może być uchylenie skutków takiego obwieszczenia.

W niniejszym artykule z serii #Wierzyciel w restrukturyzacji omówimy procedurę uchylenia skutków obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego, w tym wskażemy na przesłanki, sposób składania wniosków, a także możliwe konsekwencje złożenia wniosku. Pierwszy artykuł z serii dotyczący uchylenia układu dostępny jest na blogu.

Kto może złożyć wniosek o uchylenie skutków obwieszczenia?

Zgodnie z przepisami, wniosek o uchylenie skutków obwieszczenia może złożyć:

  • Wierzyciel.
  • Dłużnik.
  • Nadzorca układu.

Wniosek o uchylenie skutków obwieszczenia można złożyć w dowolnym czasie aż do momentu prawomocnego zatwierdzenia układu lub umorzenia postępowania. To oznacza, że skutki obwieszczenia pozostają w mocy aż do osiągnięcia jednego z tych etapów.

Podstawa uchylenia skutków obwieszczenia

Sąd ma prawo uchylić skutki dokonania obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego w dwóch głównych sytuacjach:

Pokrzywdzenie wierzycieli

Jednym z głównych powodów jest pokrzywdzenie wierzycieli. Przesłanka ta ma charakter klauzuli generalnej i obejmuje sytuacje, w których egzekucja długów została wstrzymana, a wierzyciele nie mogą dochodzić swoich roszczeń. Oznacza to, że pokrzywdzeniem wierzycieli może być zarówno niewłaściwe wstrzymanie egzekucji, jak i zakaz wypowiadania umów związanych z długami.

Ujawnienie nowych okoliczności

Kolejnym powodem uchylenia skutków obwieszczenia może być ujawnienie okoliczności wskazanych w art. 226a ust. 2 pr. restr. Może to obejmować na przykład fakty dotyczące prowadzenia postępowań restrukturyzacyjnych w ostatnich 10 latach lub inne ważne informacje, które mogą wpłynąć na zrozumienie sytuacji finansowej dłużnika.

Przesłuchanie stron

Sąd, wydając postanowienie na posiedzeniu niejawnym, ma prawo przeprowadzić przesłuchanie dłużnika, wierzyciela lub nadzorcy układu. Przesłuchanie to nie jest obowiązkowe i sąd sam decyduje, czy jego przeprowadzenie jest konieczne w danej sprawie. Może również odbywać się w formie pisemnego oświadczenia.

Na postanowienie dotyczące uchylenia skutków dokonania obwieszczenia przysługuje zażalenie. Zarówno dłużnik, jak i wierzyciel mają prawo złożyć zażalenie - dłużnik na postanowienie o uchylenie skutków, a wierzyciel na postanowienie o oddaleniu wniosku.

Złożenie wniosku o uchylenie skutków obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego Zabrze.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie restrukturyzacji? Nasz zespół ekspertów oferuje profesjonalne doradztwo prawne w kwestiach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, restrukturyzacją, upadłością czy likwidacją.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pełne wsparcie!

Zadzwoń teraz i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

W ciągu 15 minutowej rozmowy wstępnie omówimy Twoją sytuację i przedstawimy możliwe scenariusze. Jeśli któryś z nich wyda ci się obiecujący, umówimy się na bezpłatną konsultację, po której będziemy mogli wycenić nasze działania.

Zadzwoń teraz: 506 125 902
Klikając „Akceptuj wszystkie”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą