Postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu pomoc przedsiębiorcom w stabilizacji ich sytuacji finansowej oraz uniknięciu ogłoszenia upadłości. Tematem, który wzbudza wiele pytań wśród osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, jest możliwość sprzedaży majątku własnego lub firmy w trakcie trwania postępowania.
W niniejszym artykule przyjrzymy się zasadom dotyczącym procedur zarządzania majątkiem w trakcie trwania postępowania restrukturyzacyjnego.
Słowem wstępu pamiętać należy, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie rozróżniamy majątku firmowego oraz majątku osobistego, albowiem prowadząc jdg to osoba fizyczna (nie inny podmiot) jest podmiotem praw i obowiązków. Podobnie rzecz ma się ze zobowiązaniami (link).
W niniejszym artykule omawiamy zagadnienie w ramach postępowania o zatwierdzenie układu, jako najpopularniejszej obecnie formy restrukturyzacji.
Po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, dłużnik może dokonywać czynności zwykłego zarządu. Czynności te dotyczą codziennych operacji przedsiębiorstwa i są zdefiniowane specyficznie dla każdej firmy. Są to takie czynności jak dokonywanie dyspozycji bankowych, wypłata wynagrodzeń, prowadzenie działalności operacyjnej.
W sytuacji jednak zawierania umów kupna sprzedaży, z uwagi na ich wartość, może pojawić się rozróżnienie na czynności zwykłego zarządu, oraz zarząd te przekraczające. Rzecz jest każdorazowo ocenna i zależy m. in. od wielkości przedsiębiorstwa, modelu biznesowego i jego specyfiki, sytuacji finansowej przedsiębiorcy.
To, jakie czynności przekraczają zwykły zarząd, definiuje Nadzorca układu. Niektóre Banki (np. Ing Bank Śląski S.A.) po otwarciu postępowania wymagają przedstawienia stosownego oświadczania dot. zasad definiowania czynności jako przekraczających zwykły zarząd.
Na dokonanie czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, wymagane jest uzyskanie zgody nadzorcy. Co istotne, zgoda ta może być udzielona zarówno przed, jak i po dokonaniu danej czynności – w terminie 30 dni.
Zwykły zarząd obejmuje czynności związane z codziennym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Niemniej jednak, co istotne, nie istnieje uniwersalny katalog czynności wchodzących w zakres zwykłego zarządu. Z różnych przyczyn ta sama czynność może być traktowana jako zwykły zarząd w jednym kontekście, a w innym jako działanie przekraczające jego zakres. Na przykład, sprzedaż nieruchomości zwykle przekracza zakres zwykłego zarządu, ale dla przedsiębiorcy, który na co dzień zajmuje się obrotem nieruchomościami, ta sama transakcja może być uznana za zwykły zarząd.
Przykładem orzeczenia w tej kwestii jest orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 1998 r. (III CKN 982/98), w którym stwierdzono, że zaciąganie pożyczek w celu rozszerzenia działalności w sytuacji niewypłacalności dłużnika również przekracza zakres zwykłego zarządu.
Dla wszelkich czynności wykraczających poza zakres zwykłego zarządu niezbędna jest zgoda nadzorcy układu. Celem jej uzyskania konieczne jest sporządzenie wniosku, który może zostać złożony po fakcie. Rekomendujemy jednak formułowanie wniosku przed planowanym dokonaniem czynności przekraczającej zwykły zarząd, albowiem brak zgody nadzorcy skutkuje nieważnością czynności, co oznacza, że jeśli doszłoby np. do sprzedaży pojazdu a nadzorca nie udzieliłby zgody kwestionując np. cenę sprzedaży, lub jej zasadność, czynność uważana byłaby za niebyłą.
Inne przykłady czynności przekraczających zwykły zarząd to np. sprzedaż nieruchomości przez dłużnika (ale już być może nie, gdybyśmy mówili o deweloperze, choć ten nie może otwierać PZU mocą przepisów ustawy) czy np. zaciągnięcie zobowiązania pieniężnego na znaczną kwotę.
Raz jeszcze powtórzenia wymaga, że o zakwalifikowaniu czynności jako przekraczających zwykły zarząd, każdorazowo decyduje określenie tego katalogu przez nadzorcę w oświadczaniu lub porozumieniu.
Sprzedaż majątku własnego lub firmy w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego jest możliwa, jednak wiąże się z wieloma ograniczeniami i wymogami formalnymi. Kluczowe jest uzyskanie zgody nadzorcy układu na wszelkie czynności przekraczające zwykły zarząd. Dlatego też przedsiębiorcy powinni współpracować z doświadczonymi doradcami prawnymi, aby skutecznie poruszać się w skomplikowanym świecie przepisów dotyczących restrukturyzacji.
Jeżeli Twoja firma z Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej czy Rybnika zmaga się z trudnościami finansowymi warto rozważyć restrukturyzację na wczesnym etapie, gdy istnieje szansa na poprawę sytuacji. Natomiast, gdy działania naprawcze nie przynoszą skutku, a zobowiązania przekraczają możliwości ich spłaty, upadłość może być jedynym rozwiązaniem. W każdym z tych przypadków zaleca się zasięgnięcie porady specjalistów, którzy wskażą najkorzystniejszą drogę postępowania.
Skontaktuj się KMR Restrukturyzacje, aby uzyskać profesjonalne wsparcie prawne w zakresie restrukturyzacji i upadłości.
W ciągu 15 minutowej rozmowy wstępnie omówimy Twoją sytuację i przedstawimy możliwe scenariusze. Jeśli któryś z nich wyda ci się obiecujący, umówimy się na bezpłatną konsultację, po której będziemy mogli wycenić nasze działania.
Zadzwoń teraz: 506 125 902