Po wydaniu przez Sąd postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorca występuje w obrocie pod dotychczasową firmą z dodaniem oznaczenia „w restrukturyzacji”.
Z niniejszego artykułu dowiesz się: od kiedy należy stosować dopisek „w restrukturyzacji”, dlaczego nie wszystkie firmy, wobec których prowadzone są postępowania restrukturyzacyjne używają tego dopisku, czy zmienia on nazwę firmy oraz jak dowiedzieć się o tym czy wobec kontrahenta prowadzona jest restrukturyzacja, jeśli ten pomija dodatek „w restrukturyzacji”.
Ustawodawca przewidział, że dopisek „w restrukturyzacji” stosuje się od dnia wydania przez Sąd postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Celem wprowadzenia tej regulacji jest wypełnienie obowiązku informacyjnego Dłużnika wobec innych uczestników obrotu gospodarczego o tym, że znalazł się w restrukturyzacji, co oznacza, że jest co najmniej zagrożony niewypłacalnością (lub niewypłacalny). Kontrahent powinien mieć bowiem wiedzę, że podmiot, z którym handluje lub na którego rzecz świadczy usługi może mieć problemy z wypłacalnością, co może wpłynąć także na wypłacalność tego kontrahenta.
Rozróżnić należy przy rodzaj postępowania, dla którego powstaje obowiązek stosowania dopisku „w restrukturyzacji”
W przyspieszonym postępowaniu układowym, postępowaniu układowym oraz w postępowaniu sanacyjnym obowiązek ten powstaje z chwilą otwarcia postępowania przez Sąd.
Inaczej niż w powyższych przykładach, rzecz się ma w postępowaniu o zatwierdzenie układu, gdzie postępowanie otwiera się po sporządzeniu wymaganych prawem dokumentów oraz bez wydania odrębnej decyzji przez Sąd, który rozpoznaje wyłącznie wniosek o zatwierdzenie układu w razie jego przyjęcia przez wierzycieli. Z tego względu, przy uwzględnieniu brzmienia przepisu, który odnosi się wprost do wydania przez Sąd postanowienia w przedmiocie otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, przedsiębiorca, który zdecydował się skorzystać z tego trybu, nie ma obowiązku dodawać do swojej firmy określenia „w restrukturyzacji”.
Zagadnienie to nie jest jednak rozumiane jednoznacznie. U niektórych doradców istnieje przekonanie, że obowiązek stosowania dopisku „w restrukturyzacji” powstaje z chwilą obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego w postępowaniu o zatwierdzenie układu co wywodzą z faktu braku wydania w niniejszym postępowaniu rzeczonego postanowienia oraz treści art. 211 ust. 2 pr. restr. który stanowi o tym, że dzień układowy stanowi dzień otwarcia rzeczonego postępowania. Osobiście jednak uważam, kierując się treścią przepisu oraz pomijając wykładnie celowościową, że interpretacja ta nie zasługuje na uwzględnienie.
Wykonanie obowiązku z art. 66 ust. 2 pr. restr. nie polega na zmianie firmy przedsiębiorcy tylko na ujawnieniu informacji o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, co oznacza, że mimo używania w obrocie oznaczenia nazwa firmy + dopisek „w restrukturyzacji”, nie dochodzi w ten sposób do jej zmiany.
Sposobów tak naprawdę jest kilka. Po pierwsze, informacja o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego podlega ujawnieniu w KRS - Centralna Informacja KRS udostępnia bezpłatnie, w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych, listę podmiotów, wobec których w dziale 6 rejestru przedsiębiorców wpisano informację o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego.
Powyższe tyczy się jednak wyłącznie spółek kapitałowych, bowiem jednoosobowe działalności gospodarcze podlegają wpisowi do CEIDG.
W takim przypadku najlepszym sposobem będzie rejestr publiczny Krajowego Rejestru Zadłużonych dostępny pod adresem. Po wpisaniu danych podmiotu, który chcemy sprawdzić, uzyskamy pełną informację o tym, czy firma podejmuje działania w przedmiocie restrukturyzacji lub upadłości.
Inną wskazówką dla zbadania kondycji firmy są bez wątpienia raporty biur informacji gospodarczych, ale temu zagadnieniu poświęcę odrębny wpis.
Z niniejszego artykułu dowiedziałeś się kiedy powstaje obowiązek dopisku „w restrukturyzacji” do firmy przedsiębiorcy, kogo dotyczy ten obowiązek oraz jak inaczej możesz uzyskać informacje o przedsiębranych działach upadłościowych lub restrukturyzacyjnych swoich kontrahentów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o restrukturyzacji, opis przebiegu postępowania wraz z opisem jego instytucji znajdziesz na naszym blogu.
Masz pytania dotyczące restrukturyzacji przedsiębiorstwa? Skontaktuj się z naszą kancelarią już teraz, aby uzyskać pomoc prawną w sprawach związanych z postępowaniem restrukturyzacyjnym.
W ciągu 15 minutowej rozmowy wstępnie omówimy Twoją sytuację i przedstawimy możliwe scenariusze. Jeśli któryś z nich wyda ci się obiecujący, umówimy się na bezpłatną konsultację, po której będziemy mogli wycenić nasze działania.
Zadzwoń teraz: 506 125 902