Rodzaje leasingów.

1.     Umowa leasingu to jeden z najpopularniejszych sposobów kredytowania „zakupu” pojazdów (głównie, chociaż nie tylko, niemniej w niniejszym wpisie będziemy mówić wyłącznie o pojazdach) przez przedsiębiorców. Słowo zakupu ująłem w cudzysłowie, albowiem w obrocie występują dwa rodzaje leasingów, co ma doniosłość nie tylko dla chwili przejścia własności przedmiotu leasingu, ale także dla ustalenia m. in. spisu wierzytelności w restrukturyzacji.

2.     Leasing operacyjny stanowi najpopularniejszą jego formę. W dużym skrócie, w ramach leasingu operacyjnego podmiot trzeci (np. Volkswagen Financial Services Polska sp. z o. o.) nabywa wybrany pojazd z salonu i oddaje go przedsiębiorcy do używania (i pobierania pożytków) z opcją wykupu po upływie czasu, na jaki umowa została zawarta. W tym leasingu, pojazd nie stanowi u przedsiębiorcy środka trwałego.

3.     Leasing finansowy jest z kolei umową bardzo zbliżoną do umowy kredytu / pożyczki, albowiem pojazd jest przekazywany przez firmę leasingową na rzecz korzystającego przedsiębiorcy na własność w zamian za comiesięczne opłacanie rat leasingowych. W tym rodzaju leasing pojazd stanowi u przedsiębiorcy środek trwały. Oznacza to na gruncie prawa podatkowego m. in. to, że

·      Korzystający przedsiębiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych,

·      Korzystający przedsiębiorca zobowiązany jest zapłacić cały podatek VAT w chwili przejścia własności (co stanowi znaczące obciążenie, ale może być korzystne w szczególności dla branż operujących niższymi stawkami VAT jak np. branża medyczna).

Leasingi w restrukturyzacji.

4.     Po tym krótkim wstępie możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie znaczenie może mieć rodzaj umowy dla przedsiębiorcy, który decyduje się na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

5.     Punktem wyjścia jest art. 150 ust. 1 pkt 1 pr. restr., który stanowi, że układem objęte są wierzytelności osobiste Dłużnika powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego (…).  

O wierzytelnościach układowych szerzej pisaliśmy w niniejszym wpisie na naszym blogu: https://www.restrukturyzacjekmr.com/blog/wierzytelnosci-ukladowe-w-postepowaniu-restrukturyzacyjnym

6.     W odniesieniu do leasingu operacyjnego regulacja ta odnosi się wyłącznie do zaległych rat leasingu. Oznacza to, że inaczej niż w przypadku kredytu, pożyczki czy leasingu finansowego, zadłużenie z tytułu Umowy leasingu nie jest ujmowane w spisie wierzytelności w całości a finansujący (leasingodawca) będzie uczestniczył w postępowaniu oraz głosował wyłącznie kwotą zaległości w płatności rat układowych (art. 77 ust. 1 pr. restr.).

7.     W przypadku zaś leasingu finansowego objęciu układem z mocy prawa podlega cała kwota zadłużenia (chyba, że pojazd jest zabezpieczony np. przez zastaw rejestrowy).

Co to wszystko oznacza dla Dłużnika oraz dla Wierzyciela.

8.     Skutki nieobjęcia układem umowy leasingu operacyjnego (bo temu leasingowi poświęcimy dalsze rozważania) są dla Dłużnika doniosłe.

9.     Dłużnik zobowiązany jest w dalszym ciągu spłacać raty leasingowe pod rygorem wypowiedzenia Umowy leasingu.

10.  Co istotne, przed wejściem w życie PZU w nowym kształcie (o którym pisaliśmy we wpisie https://www.restrukturyzacjekmr.com/blog/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-postepowaniu-o-zatwierdzenie-ukladu) istniał doniosły problem związany z tym, że w trakcie prowadzenia przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego lub postępowania sanacyjnego Dłużnik miał kategoryczny zakaz spłaty zobowiązań układowych, zaś w związku z brakiem spłaty nie mogło dojść do spełnienia umowy i  wykupu przedmiotu leasingu na własność. Obecnie problem ten ma mniejsze znaczenie, bowiem w trakcie trwania najpopularniejszego z postępowań restrukturyzacyjnych – postępowania o zatwierdzenie układu z obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego, zakaz spłaty wierzytelności układowych nie występuje.  

11.  Z punktu widzenia wierzyciela, koszt obsługiwanych Umów leasingu pomniejsza stan generowanych przez Dłużnika oszczędności co zmniejsza jego zdolności operacyjne oraz zdolność do spłaty zobowiązań. Powyższe oznacza, że konieczne jest ujmowanie umów leasingu w całościowej strukturze zobowiązań Dłużnika oraz wkalkulowywanie miesięcznych obciążeń z ich tytułu do sumy rat układowych Dłużnika, dla sprawdzenia jego zdolności finansowych do spłaty układu. Z drugiej strony, zakończenie umów leasingu i dokonanie wykupu pojazdu powiększa stan aktywów Dłużnika co może mieć znaczenie także w kontekście ew. egzekucji, jeśli układ zostałby uchylony.

Jeśli nurtuje Cię temat leasingów w restrukturyzacji lub jakikolwiek inny, zapraszamy do kontaktu.

Zadzwoń teraz i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

W ciągu 15 minutowej rozmowy wstępnie omówimy Twoją sytuację i przedstawimy możliwe scenariusze. Jeśli któryś z nich wyda ci się obiecujący, umówimy się na bezpłatną konsultację, po której będziemy mogli wycenić nasze działania.

Zadzwoń teraz: 506 125 902
Klikając „Akceptuj wszystkie”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą