Restrukturyzacja

Zawieszenie egzekucji jako skutek otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu

Obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego

Z dniem obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego (PZU), wszystkie toczące się postępowania egzekucyjne przeciwko dłużnikowi zostają zawieszone z mocy prawa. Co to oznacza w praktyce? Komornik sądowy zostaje poinformowany o otwarciu postępowania przez nadzorcę układu lub samego dłużnika, a zawieszenie następuje automatycznie bez potrzeby wydawania osobnego postanowienia.

Zawieszenie trwa przez cały okres postępowania, aż do momentu uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu. Jeśli układ zostanie zatwierdzony, postępowania egzekucyjne są umarzane. W przypadku odrzucenia układu lub oddalenia wniosku, postępowania zostają wznowione.

Dowiedz się więcej o tym, jak działa postępowanie restrukturyzacyjne i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie!

Zawieszenie egzekucji jako skutek otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu z obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego

1.     Postępowania egzekucyjne, toczące się przeciwko Dłużnikowi zostają zawieszone z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu z obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego („PZU”). Realizacja niniejszego skutku następuje przez zawiadomienie komornika sądowego o otwarciu postępowania bądź to przez nadzorcę układu bądź przez Dłużnika osobiście. Zawieszenie egzekucji z mocy prawa oznacza, że nie ma potrzeby wydawania w tym przedmiocie odrębnego postanowienia, albowiem wystarczające jest powołanie się przed komornikiem na obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Postępowania pozostają zawieszone przez czas trwania postępowania, aż do uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu (wówczas postępowania egzekucyjne są umarzane), w przeciwnym razie, np. nieprzyjęcia układu lub oddalenia wniosku o jego zatwierdzenie, są odwieszane.

2.     Oczywiście nie ma również możliwości na wszczęcie postępowania egzekucyjnego i dokonanie jakichkolwiek zajęć po otwarciu PZU (z wyjątkiem jednak alimentów czy rent).

Zawieszenie egzekucji a zajęcia egzekucyjne dokonane przed dniem otwarciem postępowania

3.     Skutkiem otwarcia postępowania jest zawieszenie postępowań egzekucyjnych, niemniej dokonane wcześniej zajęcia pozostają w mocy. To rozróżnienie jest niezwykle istotne.

4.     Czym są zajęcia ? Otóż komornik sądowy do egzekucji (z ruchomości czy z rachunków bankowych) przystępuje przez ich zajęcie. Dla podmiotów w restrukturyzacji szczególnie uciążliwe pozostaje:

a.     Zajęcie rachunków bankowych – podstawowym skutkiem zajęcia rachunku bankowego, które następuje z chwilą doręczenia bankowi stosownego zawiadomienia jest przede wszystkim zakaz wypłat z rachunku(z wyjątkiem m. in. wynagrodzenia za pracę w najniższej krajowej) co rodzi daleko idące konsekwencje i uniemożliwia dysponowanie środkami pieniężnymi. W praktyce w razie restrukturyzacji podmiotu, wobec którego toczą się postępowania egzekucyjne, często doradza się założenie nowego, „zdrowego” rachunku bankowego.

b.     Zajęcie wierzytelności – tutaj sprawa jest równie poważna, bowiem komornik zawiadamia kontrahenta Dłużnika o zajęciu przysługującej temu drugiemu wierzytelności i wzywa go do złożenia stosownego oświadczenia oraz przekazania komornikowi tej wierzytelności. W otoczeniu silnej koncentracji kontrahentów, nawet jedna płatność może często zaważyć w znacznym stopniu na płynności Dłużnika (jakkolwiek zachwianej już znacząco wobec wszczęcia postępowania)

Czy można doprowadzić do uchylenia zajęć?

5.     W warunkach prowadzonego postępowania restrukturyzacyjnego dopuszczalne jest złożenie wniosku przez Dłużnika jak i Nadzorcę układu o uchylenie zajęć o ile jest to konieczne dla dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa.

6.     W praktyce argumentacja wniosku może dla przykładu zmierzać do wykazania konieczności dostępu przez Dłużnika do środków zgromadzonych na rachunkach bankowych celem realizacji bieżących zobowiązań, których zaniechanie spłaty (np. leasingów operacyjnych, o których szerzej pisaliśmy we wpisie mogłoby skutkować wypowiedzeniem umów.

7.     Wniosek o uchylenie zajęć wierzytelności może polegać z kolei na wykazaniu zobowiązań pracowniczych koniecznych do uregulowania, w przeciwnym wypadku pracownicy mogliby rozwiązać umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia i z winy pracodawcy, co rodziłoby znaczące koszty rozwiązania tych umów, przede wszystkim zaś pozbawiało Dłużnika zdolności produkcyjnych i operacyjnych a to oznaczałoby zagrożenie dla dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa. Co oczywiste, argumentacja może być dużo bardziej złożona zaś katalog argumentów pozostaje otwarty.

Niniejszy wpis to jedynie wstęp do tematu. Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej, skontaktuj się z nami! 📞 Zadzwoń, 📧 napisz e-mail lub 🗨️ skontaktuj się przez nasze profile w mediach społecznościowych. Jesteśmy tu, aby pomóc!

Zadzwoń teraz i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

W ciągu 15 minutowej rozmowy wstępnie omówimy Twoją sytuację i przedstawimy możliwe scenariusze. Jeśli któryś z nich wyda ci się obiecujący, umówimy się na bezpłatną konsultację, po której będziemy mogli wycenić nasze działania.

Zadzwoń teraz: 506 125 902
Klikając „Akceptuj wszystkie”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy wykorzystania witryny i wsparcia naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą